Marcin Trepczyński: list z odpowiedzią, choć bez

» ODPOWIEDŹ do: Solidarność i zjednoczenie (2015)

Drodzy Ojcowie, ten list jest odpowiedzią na wątpliwości, które noszę w sobie od momentu podjęcia przez Rosję i Francję zdecydowanej ofensywy na IS. Wielu powie, że nie podaliście żadnego rozwiązania. A jednak daliście, jak sądzę, dobrą odpowiedź. Chciałoby się przyklasnąć zdecydowanym aktom obrony przez atak. Jednak, nawet pomijając istotną sprawę, że być może nie wiemy, o co naprawdę toczy się gra, każdemu chrześcijaninowi pewnie zadzwoni gdzieś w głowie: zło dobrem zwyciężaj.

Okazywać solidearność i protestować, wyrzec się przemocy, zjednoczyć się ofiarą Chrystusa. Tak odpowiadacie na dramat mordowanych przez IS i to wskazujecie jako odpowiedź, którą mogą dać chrześcijanie. Świat uzna nas za naiwnych, nie pierwszy raz. Krzyknie, że to przyzwolenie na dalszą przemoc, że trzeba zbombardować i zlikwidować (choć wiadomo, że do końca się to nie uda).

Kiedyś nie rozumiałem wezwań Jana Pawła II o pokój, gdy USA znów zaatakowały Irak. Uznawałem to za konieczne. Dziś myślę, że macie rację. Choć państwa powinny bronić ludzi, ostatecznym rowiązaniem może być zwycięstwo dobrem. Co mam robić? Teraz potrafię znaleźć jedno: modlić się o prześladowanych i o nawrócenie tych, ktorzy zabijają.

inne odpowiedzi:

Gerard Jaryczewski: Wiara prawdziwa

Och, gdyby nasi przyjaciele, którzy z takim przekonaniem laicyzują państwa, nie traktowali nas, chrześcijan, gorzej niż napływających do Europy muzułmanów! Śledząc postępowanie różnych polityków i dziennikarzy, aż trudno uwierzyć, że chodzi im faktycznie tylko o laicyzację, a nie właśnie o islamizację.

» » »

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu