Ewa Wasilewska: Zmarnowana szansa

» ODPOWIEDŹ do: Wszyscy zacznijmy wychowywać (2011)

„Wszyscy zacznijmy wychowywać” – co za ze wszech miar słuszny apel! Już widzę siebie, jak stoję w kościele i słucham tych obiecujących słów.

Cóż one obiecują? Może w liście będzie coś o tym jakim wychowywanie jest fascynującym zajęciem, ile mogą na nim obie strony – wychowywana i wychowująca – skorzystać? Może o związanych z nim trudach, np. szczególnie aktualnym dziś problemie samotnego rodzicielstwa? O tym, jakiego wychowywanie wymaga hartu ducha w rzeczywistości, która zmusza do zachowywania swoich poglądów moralnych tylko dla siebie? ??e wychowanie to coś więcej niż misja szkoły – to interes całego społeczeństwa… Temat listu zapowiada sporo konkretów – kto ma wychowywać (wychowawcy, księża, my wszyscy, cała wspólnota katolików w tym kraju?); kogo (dzieci, siebie samych, wszystkich napotkanych ludzi?); co to wychowanie oznacza i do czego ma zmierzać. Wspaniały pomysł Tygodnia Wychowania też pozwala się spodziewać konkretów: czego się od nas, wiernych, oczekuje – modlitwy, uczestnictwa w seminariach, ustępowania starszym w tramwaju?

Niestety dostajemy list, którego treść można zawrzeć w kilku znanych wszystkim zdaniach: Kiedyś wychowanie było tradycyjne a teraz rodzice mają dla dzieci mniej czasu. W wychowaniu pomagają im szkoła i Kościół, który podejmuje wiele cennych inicjatyw szczególnie wspierając nauczycieli w ich trudnej misji. Aby dobrze wychowywać należy określić cele i dbać o ducha i charakter, a nie tylko o umiejętności praktyczne. A najlepsze, co można dać dziecku, to wiara. A Tydzień Wychowania? Po przeczytaniu listu znamy tylko jego datę.

Widzę, jak powoli mina mi rzednie. A więc zmarnowana świetna okazja do włączenia wierzących w pożyteczne działania, które mogłyby ugruntować naszą wiarę, poszerzyć wiedzę, budować poczucie współodpowiedzialności za Kościół. Szkoda.

inne odpowiedzi:

Misza Tomaszewski: Znak sprzeciwu

Drodzy Ojcowie,

Fakt pochylenia się przez Was nad problemem wychowania przyjmuję z wdzięcznością. Natychmiast jednak pozwalam sobie z pokorą dopytać, o jakim wychowaniu mówimy.

» » »

Marcin Trepczyński: dobry strzał

Być może trochę ten list za długi. Najważniejsze, że jest najważniejsze: jasne określenie, do czego nie może się ograniczyć wychowanie i co jest jego celem. Pewnie dla wielu to banał. A jednak chyba warto go powtarzać.

» » »

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu