Marcin Trepczyński: o to właśnie chodzi

» ODPOWIEDŹ do: Zostawić to, w czym się tkwiło – list na Dzień Życia Konsekrowanego 2013

Kochani Ojcowie, to najlepszy z listów, jakie czytałem. Bardzo zgrabnie i klarownie przedstawiacie w nim sedno chrześcijańskiego życia. Do tego świetnie pokazujecie w nim, że choć życie konsekrowane różni się od życia świeckich, to odnosi się do tego samego modelu – pozostawiania wszystkiego, by spotkać Chrystusa.

Dziękuję, że zwróciliście uwagę na radykalizm chrześcijańskiego życia. Nie tylko zakonnica czy zakonnik zostawia wszystko. Ich postawa jest dla nas wzorem. Ale też każdy z nas musi odwiązywać się od wszystkiego, co go wiąże, nawet jeśli okaże się, że po tym zabiegu ma z powrotem wejść w te same relacje. Będzie z powrotem uczniem, studentem, matką czy ojcem, dzieckiem swoich rodziców, muzykiem lub murarzem, przyjacielem swoich przyjaciół, pracownikiem lub szefem. Ale zarazem będzie kimś innym – lepszym – kimś, kto w pełni należy do Chrystusa, bo po etapie „odwiązania”, a przed etapem „powrotu” spotkał właśnie Jego i z Nim przede wszystkim się związał. Chrystus nie jest wtedy dodatkiem dorzuconym jako kolejny element układanki życia; jest jego kamieniem węgielnym, na którym opierać się będą wszystkie inne relacje.

Dziękuję, że pokazaliście, jak ważne jest odchodzenie jako przebudowywanie relacji i jak jest ono potrzebne, aby osiągnąć dojrzałość, dorosłość. Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Mam nadzieję, że listem tym zaczniecie głęboką debatę o prawdziwym dojrzewaniu.

Dziękuję, że mocno podkreśliliście cel odchodzenia. Nie chodzi w nim o porzucanie, by poczuć się swobodnie. Jak zauważyliście, już na samym starcie chodzi o tęsknotę za czymś więcej, za żywą relacją z Chrystusem. I też samym celem odchodzenia jest właśnie silniejsza więź z Nim samym – pełnia życia w Bogu. To samo sedno chrześcijańskiego powołania. O to właśnie w nim chodzi. A tak rzadko się o tym mówi, i chyba równie rzadko się o tym myśli.

Nie wiem, jakie będą dalsze losy tego listu i czy zostanie on zauważony i dostatecznie przemyślany. Dobrze  by było. Bo to bardzo ważny tekst.

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu